ON GRID
Şebekeye Bağlı Sistemler
ON GRID

Tüm Türkiye’de aktif olarak kullanılan, en temiz enerji üretimi sağlayan yenilenebilir enerji kaynağı güneş enerjisidir. Güneş enerjisi güneş ışığından enerji elde edilmesine dayalı bir teknolojidir. Güneş ışıklarından gelen enerji modüllerini, elektrik enerjisine çeviren sistemlere ise Güneş Enerji Santrali (GES) denilmektedir. GES, Güneş Enerji Santrali anlamına gelen kısaltmadır.

GES’lerde kullanılan paneller oldukça büyüktür. Mantık olarak güneş enerjisi ile çalışan hesap makineleri ile benzerdir fakat güneş enerji santrallerinde büyük güneş pilleri kullanılmaktadır. Bu pillerin ana maddesi, galyum arsenit ve kristal silisyumdur. Güneşten gelen ışınlar, fotovoltaik modüller ve diğer bileşenlerin kurulumu ile birlikte, elektrik enerjisine dönüştürülerek büyük güneş pillerine veya akülere depo edilmektedir.

ON GRID Sistem Nedir?

Mühendislikte Grid, elektrik şebekesi anlamına gelmektedir. Şebekeye bağlı çalışan sistemlere On Grid sistemler denir. Şebekeyle bağlantılı solar paneller tarafından üretilen elektriği, depolamadan, anlık olarak üretildiği yerden, tüketildiği ve fazlasının şebekeye verilmesine dayalı olarak çalışması için kurulan sistemlerdir.

On Grid güneş enerjisi sistemleri büyük ölçekte arazi ve çatı tipi olabileceği gibi bireysel konutların elektrik ihtiyacını karşılayabilecek mikro GES şeklinde de yapılabilmektedir.

Bu tür solar sistemler, evsel kulanım veya yüksek güçte santral sistemlerinde kullanılır. Güneş panelleri tarafından üretilen elektrik, merkezi şehir sistemine bağlı yüksek çevrim gücü olan inverterler ile şebekeye iletilir. Amaç çatınızda üretilen elektrik ile hem faturalarınızın maliyetini düşürmek hem de fazla üretilen elektrik ile küçükte olsa bir kazanç sağlamaktır.

Tüm dünyada artan hava kirliliği ve enerji ihtiyacını karşılamak için doğal kaynaklarından elektrik enerjisi üretimi hızla artış göstermektedir. Her alanda artan enerji ihtiyacının çözüm yolu yenilenebilir enerji kaynaklarından geçmektedir. Devlet veya devlet destekli kurumların, güneş enerji santralleri inşası, güneş tarlaları kurulması ve enerji üretimi için yaptığı GES teşvikleri bulunmaktadır.

Şebeke Bağlantılı On Grid Güneş Enerjisi Sistemlerinin 4 Ana Malzemesi Vardır:

 • Güneş paneli
 • On Grid İnverter
 • Çift yönlü sayaç (Şebeke Sayacı)
 • GES panosu
 • Sistemde depolama işlemini, bağlı bulunan şehir şebekesi üstlenmektedir. Güneş paneli tarafından üretilen doğru akım (DC) elektrik, On Grid İnverter aracılığıyla alternatif akım (AC) elektriğe dönüştürülür. On Grid İnverterler, Mppt özellikleri sayesinde yüksek enerji dönüşümü yapmaktadır. Üretilen elektrik öncelik olarak kurulum noktasındaki elektrikli cihazların tüketiminde kullanılır. Kullanımdan artan elektrik ise çift yönlü sayaç üzerinden şehir şebekesine gönderilir. On Grid Güneş Enerjisi sistemlerinde aylık mahsuplaşma yöntemi uygulanır ve fazla elektrik satılabilir. MPPT (Maximum Power Point Tracking - Maksimum Güç Noktası Takipçisi): Güneş enerjisi paneli ile üretilen elektrik enerjisinin, aküleri daha verimli şekilde şarj etmesi için kullanılan bir tekniktir.

  On Grid Sistemler

  Şebeke Bağlantılı On Grid Güneş Enerjisi Sistemlerinin Avantajları:

 • Sistemde depolama cihazı kullanılmadığı için ek maliyet oluşturmaz.
 • Üretilen enerji şebekeyle bağlantılı olduğu için fazla enerji satılabilir.
 • Sistemde üretilen fazla enerji satılabildiği için gelir elde edilebilecektir.
 • Güneş panellerinin 25 yıl ömür beklentisi olduğundan birkaç yıl içinde maliyetini kâra çevirerek uzun vadeli bir yatırım sağlayacaktır.
 • İstenilen boyut ve alana göre sistem kurulumu yapılabileceği için esnek bir yapıya sahiptir.
 • Alan yeterli olduğu taktirde sistem kurulu gücü arttırılabilmektedir.
 • Şebeke Bağlantılı On Grid Güneş Enerjisi Sistemlerinin Kullanım Alanları:

 • Şehir elektriği kullanılan konutlar
 • Otel ve apartlar
 • Güneş enerjisi santralleri
 • Organize sanayi, şehir içindeki işletme ve fabrikalar
 • Çiftlikler
 • Soğuk hava depoları
 • Tarımsal sulamalar
 • Alışveriş merkezleri


 • Bugün dünya genelinde yenilenebilir enerji kaynaklarından en çok artışı gösteren güneş enerjisidir. Düşük maliyeti, kolay uygulanabilir olması ve yatırılan paranın kısa sürede kazanç olarak geri gelmesi güneş enerjisini tercih sebebi yapmaktadır.

  Güneş Enerjisi Santralleri (Güneş Tarlaları)

  Türkiye coğrafi konum bakımından güneş ışınlarını en çok alan ülkelerden biridir. Her ne kadar güneş enerjisinden yararlanma konusunda geç kalınmış olsa da, devlet teşviki ve çıkarılan kanunlarla birlikte büyük atılımlar gözleniyor. Her yıl birbirinden devasa GES’ler yurdun dört bir yanında devreye giriyor.

  Yüzlerce dönüm araziye güneş panelleri kurulduğu için doğal olarak halk dilinde “güneş tarlası” olarak adlandırılıyor.

  Güneş tarlaları sadece bireysel konutların veya şirketlerin enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılmamaktadır. Ayrıca güneş tarlalarından elde edilen enerji kamuya ait elektrik şebekesine aktarılarak bireysel olarak güneş panellerine sahip olmayan konutların, kuruluşların ya da şirketlerin elektrik enerjisi ihtiyacı yenilenebilir kaynaklardan karşılanmış olur.

  Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, YEGM’e göre ülkemizde her 1 metrekareye yılda ortalama 1.311 kWh güneş enerjisi düşmektedir. Ülkemizin yıllık toplam güneşlenme süresi ise 2.640 saattir. Güneş enerjisinden en iyi yararlanan, Ekvator’un 35° Kuzey ve 35° Güney enlemleri arasında yer alan bölge yıllık 2.000-3.500 saat güneş almaktadır. Bu veriler, Türkiye’nin güneş enerjisinden verimli bir şekilde yararlanmak için oldukça uygun bir coğrafi konuma sahip olduğunu göstermektedir.

  Sistemin temel bileşenleri;

 • Fotovoltaik Panel
 • Invertör
 • Çift Yönlü sayaç (Şebeke sayacı)
 • Tracker


 • Tracker: Ges takip sistemi, verimliliği bir tık öteye taşıyıp güneşten yararlanma süresini gün boyuna taşıyan sistemdir. Güneş takip sistemi sayesinde, güneş enerjisinden gün boyu yararlanabilme olanağı ile kaybolan kısmın tekrar sisteme katılımı ve verimin artması sağlanabiliyor. Güneşten gün boyu yararlanmak amacıyla sabit sistemlerin güneye bakması önem teşkil edip, enerji verimliliğini artırdığı bilinen bir gerçektir.

  Uzaktan İzleme Sistemi Solax / Tommatech Cloud uygulanması sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun, Wi-Fi bağlantınız olduğu sürece sistemi uzaktan kontrol edebilirsiniz. Bu sistemde mevcut üretimi görüntüleyebilir, ne kadar tasarruf yaptığınızı hatta kaç ağaç kurtardığınızı inceleyebilirsiniz.

  Portal sayesinde pilinizin durumunu kontrol edip, canlı verileri görüntüleyebilirsiniz. Raporlama araçlarını kullanarak geçmiş performans verilerini de kontrol edebilirsiniz.